Góra


ryszard-tokarczykZ wielkim żalem zawiadamiamy, że w wieku 77 lat odszedł Pan Profesor Ryszard Tokarczyk, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Honorowej Kapituły Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Matematyka w obiektywie.

Pan Profesor od początku powołania konkursu otaczał go swą opieką. Jako artysta doceniał niezwykłą więź matematyki ze sztuką. Podczas pierwszego finału konkursu, w grudniu 2010 roku wygłosił wykład „Niektóre aspekty matematyczności w sztuce”. Recenzował i konsultował wydawane przez Uniwersytet Szczeciński publikacje naukowe i artystyczne. Był z nami, a Jego obecność dodawała nam skrzydeł. Utwierdzała w tym, że zmierzamy w dobrą stronę przekraczając utarte schematy, burząc zapory mentalne przed matematyką.

Tymi słowami zwracał się do uczestników konkursu: Chciałbym zachęcić ciekawych do odkrywania natury i tego, co nas otacza. Zdarza się , że zmęczony twórca powie: Już nic nie da się nowego odkryć, właściwie wszystko już było… Mam taką odpowiedź: Właściwie wszystko od dawna jest, tylko tak niewiele dotąd udało nam się odkryć. Następcy będą mieli jeszcze wiele do odkrycia” .

Rodzinie, bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia

Zespół organizatorów i jurorów konkursu

Pogrzeb Pana Profesora Ryszarda Tokarczyka odbędzie się 5 czerwca o godz. 11:30 w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie.